Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lenka Lanczová

                              Lenka Lanczová, úspěšná kmenová autorka Vydavatelství Víkend a v posledních letech nejvydávanější a nejčtenější autorka románů pro mládež, se narodila 29.12.1964 v Dačicích. Na základní školu chodila ve Slavonicích, po maturitě na Střední ekonomické škole v Jindřichově Hradci pracovala rok u Okresní správy spojů. S manželem, dvěma dětmi a jezevčíkem Pajdou žije ve Slavonicích, kde od roku 1987 pracuje v Městské knihovně, přičemž je v neustálém kontaktu s knížkami i čtenáři, převážně mladými.

Syn David /1984/ je studentem literatury na Karlově univerzitě, dcera Sandra /1986/ studentkou pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Obě děti píší - David poezii, Sandra se věnuje románům jak pro dospívající dívky, má již několik vydaných, tak žánru fantasy - více informací vizsandra.lanczova.cz.
Lenka Lanczová začala psát ve třinácti letech, z nevinného pokusu se stal celoživotní koníček a má na kontě přes 45 knih, z nichž se většina dočkala několikanásobných vydání. První román však vyšel teprve poté, co se po revoluci v r.1989 změnila politická situace. Do té doby se do tehdejších edičních plánů kamenných nakladatelství "nevešla".
Ve všech svých dílech se zabývá psychologií dospívající mládeže, zobrazuje otevřeně, reálně a nepřikrášleně současná děvčata a hochy se všemi jejich problémy, radostmi i starostmi (první lásky, přátelství, falešné kamarádství, mezilidské vztahy vůbec) a rovněž i s jevy negativními (drogy, incest, interrupce, trauma po znásilnění, anorexie, alkoholismus, gamblerství, závislosti apod). Přestože nementoruje, romány působí výchovně, jelikož na příkladech převážně dívčích hrdinek a jejich prožitků ukazuje, jak by to být mělo a jak ne, co všechno se může stát, když... Nechává čtenářkám prostor zorientovat se, najít sama sebe na prahu dospělého života.
Ve čtenářských anketách pořádaných Sukovou knihovnou v Praze (hodnotí všechny knihy pro děti a mládež vydané za každý konkrétní kalendářní rok) Nejčtenější kniha roku získala 1. místo za román Tajná láska (1996), v roce 1997 to bylo druhé místo za román Sólo pro Kristýnu, v dalším roce za román Souhvězdí Labutě... Všechny její knihy se každoročně objevují v první dvacítce oceněných titulů.
Obrovského čtenářského úspěchu dosáhla v celostátní anketě MOJE KNIHA (2004), kdy se 19 jejích titulů dostalo do žebříčku prvních 250 nejoblíbenějších knih všech dob! Román Znamení Blíženců se ocitl na 23. místě, Postel plná růží na 41. místě, atd. Kdyby se však sečetly hlasy celé trilogie Blíženci, jejich umístění by bylo mnohem výše.
Ještě zajímavější je pořadí autorů, kde mezi českými zvítězila s obrovským náskokem: 1. Lenka Lanczová, 2. Jaroslav Foglar, 3. Božena Němcová, a mezi českými i světovými skončila na místě třetím: 1. J.K. Rowlingová, 2. J.R.R. Tolkien, 3. Lenka Lanczová. (Seznamy knih, autorů a celkově více informací najdete na stránkách ankety)

Rovněž v anketě Magnesia Litera 2005 získala největší počet hlasů čtenářů, nezvítězila však proto, že byly rozdrobeny do všech třech novinek vydaných v předešlém roce.          

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář